Logo zastępcze
Usługi Fotografie Ślubne Fotomontaże Fotogadżety Kontakt


Usługi

Fotografie

Fotomontaże

Fotogadżety

Ciekawostki

Kontakt
Aparatów Cyfrowych Narodziny

Doba coraz to szybciej rozwijających się technologii opto-elektronicznych przypda na drugą połowę wieku XIX. Wówczas to narodził się pomysł wprowadzenia zmian w konstrukcji między dobrze już rozpowszechnionych aparatami fotograficznymi. Za przodków obecnych aparatów fotograficznych należy uznać wyprodukowaną w tamtym okresie kamerę telewizyjną (mimo, iż przetwarzała obraz analogowy a nie cyfrowy, to światło wpadające przez ich obiektyw nie trafiało już na powierzchnię światłoczułego filmu, lecz na jego elektronicznego zamiennika). Był to duży sukces tamtych lat.

W latach 70-tych naszego wieku, powstały aparaty cyfrowe. Do pierwszych cyfrówek produkowanych seryjne należała profesjonalna lustrzanka firmy Kodak- model AP NC2000e. Miała ona rozdzielczość jedynie 1,3 MP, a jej obecny odpowiednik dysponuje matrycą o dziesięć razy większej rozdzielczości. Początkowo i amatorskie kompakty także przykuwającą uwagę rozdzielczością nie grzeszyły (0,2-0,5 MP). Patrząc na niej z perspektywy dzisiejszych aparatów, był to sprzęt o bardzo małych możliwościach. Wymieniona przeze mnie lustrzanka Kodaka, zapisywała obraz w rozdzielczości 640x480 pikseli, czyli takiej w jakiej obecnie zapisują słabsze telefony komórkowe. Porównując tę rozdzielczość do przeciętnej fotografii współczesnej cyfrówki, otrzymalibyśmy mniej więcej 13% powierzchni przeciętnego zdjęcia (4 MP).

Wspomniany przez mnie moel aparatu przez swoje słabe możliwości oraz bardzo wysoka cena nie zyskał większej popularności. Cyfrowa rewolucja, z którą mamy do czynienia od 2006 roku (większość sprzedawanych aparatów fotograficznych zaczęły stanowić urządzenia cyfrowe), spowodowana została wyraźnym spadek cen oraz zbliżenie możliwości amatorskich cyfrówek do oferowanych przez ich tradycyjne odpowiedniki. Obecnie niemal każdy zakupiony aparat, to sprzęt cyfrowy. Wolimy cyfrowe urządzenia, gdyż oferują one o wiele więcej możliwości niż tradycyjne aparaty, które odchodzą już w zapomnienie.


Cyfrówka Wynalazkiem XXI wieku ? [ Strona 1 ]
Początki foto-pikseli [ Strona 2 ]

Inne ArtykułyUsługi Fotograficzne
ela[małpa]fotouslugi.net.pl
Admin
admin[małpa]fotouslugi.net.pl
statystyka