Logo zastępcze
Usługi Fotografie Ślubne Fotomontaże Fotogadżety Kontakt


Usługi

Fotografie

Fotomontaże

Fotogadżety

Ciekawostki

Kontakt
Początki foto-pikseli

Powstanie aparatów cyfrowych wiąże się z ulepszenie starego wynalazku,czyli wyposażeniu kamery w optykę, później także migawkę i przesłonę. Dla zobrazowania tego procesu, najlepsze jest porównanie aparatu do pudełka z niewielkim otworem, przez który dostaje się wiązka światła do jego wnętrza. W jego środku zaobserwowalibyśmy wyświetlanie na ściance przeciwległej do otworu, mniej lub bardziej dokładnego obrazu przedmiotów znajdujących się na zewnątrz (tuż za otworem).

Pionierzy z zachodniej Europy wymyślili dwa sposoby ulepszenia starego aparatu. Pierwszy polegał na umieszczeniu w otworze soczewki, która pozwoliła na znacznie ostrzejsze odwzorowanie "wyświetlanego" wewnątrz obrazu, drugi zaś doprowadził do opracowania metody jego utrwalenia.

Do chwili obecnej wszyscy jesteśmy świadkami rozwijania tych dwóch pomysłów. Aktualnie prosta soczewka wykorzystywana w camera obscura została zastąpiona (w rozbudowanych aparatach) nawet kilkunastoma, które składają się na obiektywy zmiennoogniskowe. Należy również wspomnieć o bardzo zmienionym materiale utrwalającym obraz. Przeszedł on ewolucję od posmarowanych światłoczułą substancją szklanych lub metalowych płytek poprzez filmy fotograficzne, na które rzucany i utrwalany był obraz, aż do stosowanych obecnie peneli krzemowych, któe to opierają się na milionach detektorów zapisujących obraz. Tak więc sama idea utrwalania fotografowanego obrazu (zdjęcia) pozostała niezmieniona. Ulepszono i zmodyfikowano co raz to doskonalsze elementy aparatu oraz metody utrwalania zdjęć.


Cyfrówka Wynalazkiem XXI wieku ? [ Strona 1 ]
Aparatów Cyfrowych Narodziny [ Strona 3 ]

Inne ArtykułyUsługi Fotograficzne
ela[małpa]fotouslugi.net.pl
Admin
admin[małpa]fotouslugi.net.pl
statystyka